środa, 13 czerwca 2012


Malaria- profilaktyka 


     Malaria to choroba tropikalna wywoływana przez pasożytnicze pierwotniaki  z rodzaju Plasmodium. Wektorem malarii są komary z rodzaju Anopheles , oznacza to że człowiek zaraża się przez ukąszenie  komara - nosiciela. Występuje ona w krajach strefy tropikalnej i subtropikalnej. Malaria stanowi poważny problem, w skali globalnej. Rocznie zapada na nią  od 300 do 500 milionów osób z czego umiera 1milion. 
     Malaria objawia się gorączką oraz objawami grypopodobnymi takimi jak dreszcze, bóle głowy, bóle mięśni. Objawy te mogą występować w 2-3 dniowych odstępach. Dodatkowo może wystąpić żółtaczka, niedokrwistość, biegunka. Podstawą do rozpoznania malarii jest badanie mikroskopowe rozmazu krwi. 

      Cały obszar Kenii z wyjątkiem Nairobi i miejsc położonych powyżej 2500m należy do strefy o  wysokim ryzyku zarażenia malarią. Dlatego też konieczna jest prawidłowa profilaktyka, składająca się z 2 elementów: zapobieganie ukąszeniom przez komary oraz przyjmowanie leków przeciwmalarycznych .

1) Zapobieganie ukąszeniom:     

     -Stosowanie moskitier, łóżkowych bądź okiennych. Szczególnie ważne ponieważ ryzyko ukąszenia przez komara jest największe o zmroku kiedy śpimy. 

    -Stosowanie repelentów na odsłonięte części ciała. Najskuteczniejsze są preparaty zawierające związek o nazwie DEET (N,N-Dietylo-m-toluamid).         
     Stężenie DEET w repelencie powinno wynosić 30%. Preparaty z DEET dostępne na polskim rynku to preparaty z serii Mugga

2)Chemioprofilaktyka

Polega na przyjmowaniu leków przeciwmalarycznych przed, w trakcie i po podróży. Obecnie praktycznie tylko 3 leki mają zastosowanie. Zarodźce w wielu regionach świata są oporne na leki starszej generacji.  

   - Malarone (Atovaquone-Proguanil) Skuteczny lek, o małej liczbie działań niepożądanych i wygodnym dawkowaniu. Wadą jest wysoka cena(ok 180 zł za opakowanie 12 tabletek). Stosujemy jedna tabletkę dziennie, 1-2 dni przed wyjazdem, w trakcie podróży i 7 dni po powrocie. 
    Ten rodzaj profilaktyki  zdecydowaliśmy się  stosować w trakcie naszego pobytu w Kenii.

   - Dokscycyklina- Jedyny antybiotyk w grupie opisywanych tu leków.Skutecznością dorównuje pozostałym. Jej wadą są działanie niepożądanie występujące częściej niż w przypadku Malarone. Są to: biegunka, wymioty, grzybicze infekcje pochwy oraz działanie fotouczulające co potrafi być szczególnie uciążliwe w krajach strefy tropikalnej. Zaletą jest niska cena. Stosujemy jedną tabletkę dziennie wieczorem 1-2 dni przed wyjazdem, w trakcie podróży i  4 tygodnie po powrocie. 

   - Lariam  (Mefloquine ) Lek skuteczny, działania niepożądane występują rzadko jednak są poważne. Lek nie dostępny w Polsce.


     Przed każdą podróżą do krajów strefy malarycznej należy udać się do poradni chorób tropikalnych. Specjalista chorób tropikalnych wybierze optymalną dla nas profilaktykę przeciwmalaryczną  oraz skieruje na obowiązkowe szczepienia. My udaliśmy się do porani chorób tropikalnych przy Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. 
Więcej Informacji na stronie  http://www.zakazny.pl/struktura/81.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz