poniedziałek, 18 czerwca 2012

Jak będzie wyglądała nasz pobyt w Chaaria ?


     Chcielibyśmy przybliżyć wszystkim to jak będzie wyglądał nasz dzień codzienny w  Chaaria, oraz jakie są zasady które musimy tam przestrzegać. Poniższe informacje są oparte o list powitalny dla wolontariuszy, który otrzymaliśmy od brata  Beppe Gaido.

    
    Ośrodek w Chaaria to wspólnota religijna niosąca pomoc ubogim i potrzebującym. W jej skład oprócz braci zakonnych- lekarzy  wchodzą: siostry zakonne, jeden lekarz specjalizujący się w geriatrii, pielęgniarki, kucharze oraz pracownicy fizyczni. Większość personelu stanowi ludność miejscowa dla których  praca we wspólnocie to jedyne źródło utrzymania.
     Dzień codzienny w Chaaria jest skoncentrowany na pracy i modlitwie, które praktycznie wypełniają  cały czas.
    Oto jak wygląda typowy dzień w Chaaria:

 - 6:30 Poranna Modlitwa
 - 7:00 Msza Święta w Kaplicy
 - 7:30-8:00  Śniadanie
 - 8:00-13:00 Praca w szpitalu
 - 13:00 Obiad
 - 13:30-18:00 Praca w szpitalu
 - 19:30 Nieszpory
 - 19:45 Kolacja
 - 21:15 Modlitwa nocna
 - 23:00 Cisza nocna

    Udział w codziennych modlitwach i mszach jest dobrowolny. W soboty pracujemy do godziny 14:00. Niedziela jest dniem wolnym od pracy i ten dzień można wykorzystać na odwiedziny innych ośrodków misyjnych, wyjazdy na Safari (musimy sami je zorganizować) bądź do innych ciekawych miejsc w okolicy. W niedzielę także odbywają się mszę święte o godzinie 7:00 i 9:00.  
    Dostęp do internetu mamy zapewniony codziennie od 20:30 do 22:30, ze względu jednak na małą szybkość łącza najlepiej korzystać z niego po kolei. Na przykład rozmowa na  Skype praktycznie blokuje pozostałym użytkownikom  połączenie.
    Każdy z nas dostanie plan pracy w szpitalu, zostaniemy przydzieleni do danych zajęć w zależności od naszych umiejętności i preferencji.
    W każdy czwartek o 8:00 mamy możliwość uczestniczenia w wykładach z chorób tropikalnych. Myślę że z pewnością skorzystamy z tej możliwości.
    Brat Beppe wyczulił nas także w swoim liście na kwestie robienia zdjęć pacjentom. Zawsze najpierw musimy porozmawiać o tym z którymś z braci. Z resztą jeżeli chodzi o  poszanowania praw pacjenta to obowiązują tam takie same zasady jak w Polsce i innych krajach Europejskich.

    Jak widzicie  praca  w Chaara wcale nie należy do łatwej. Z rozmów z byłymi wolontariuszami wiemy jednak że daję ona tyle satysfakcji że rekompensuje to wszystkie trudy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz