środa, 1 sierpnia 2012

Oddział Męski



     Jak już wspominaliśmy w poprzednich postach, przypadła nam w udziale opieka nad oddziałem żeńskimi i męskim.  Dzisiaj chcielibyśmy Wam przybliżyć jak wygląda nasza praca na oddziale męskim.
     Oddział męski podobnie z resztą jak żeński to jedno duże,  przestronne pomieszczenie w którym znajduje się miejsce dla 40 pacjentów. Lekarzem oddziału męskiego jest Włoch, dr Antonio, któremu razem z Czarkiem pomagamy w prowadzeniu opieki nas pacjentami.
     Charakter pracy lekarza różni się znacznie od tego co można zobaczyć w  Europie. Pierwszą różnicą jest liczba personelu medycznego przypadająca na liczbę pacjentów. W ciągu dnia na oddziale pracują 2 pielęgniarki i jeden lekarz, a w nocy dyżur pełni tu tylko jedna pielęgniarka!!! Sprawia to że różnego rodzaju „przeoczenia” bywają tu częste.    Dlatego w tej kwestii jako wolontariusze  staramy się pomóc jak tylko potrafimy. Szczególną uwagę zwracamy  na pacjentów w ciężkim stanie, w ich wypadku opóźnienia w diagnozie lub podaniu leku potrafią być wyjątkowo niebezpieczne. Najistotniejszym jednak problemem jest bardzo mały wachlarz metod diagnostycznych. Do dyspozycji jest zaledwie kilkanaście badań laboratoryjnych. Z badań obrazowych na miejscu jest dostępna jedynie ultrasonografia.  Niestety nie wszystkim udaje się pomóc. Zgony pacjentów są tutaj częste.  Bywały tygodnie w których każdego dnia umierał jeden lub dwóch pacjentów.   
       Specyfiką tutejszego oddziału męskiego jest stale wysoka  liczba chorych.  Zdarzają się  pacjenci zostający w szpitalu jeszcze długo po wypisaniu ich do domu. Częstym  powodem jest to , że nie zgłasza się po nich  nikt z rodziny. Bywają też pacjenci którzy sami z własnej woli zostają dłużej w szpitalu ,z powodów na przykład socjalnych lub towarzyskich. Dlatego niestety często oddział męski pełni role domu opieki lub hospicjum. 

1 komentarz:

  1. wow, a co jest najczęstszą przyczyną zgonu na oddziale? zakażenia?
    Pozdrawiam chłopaki i jestem pod wrażeniem!

    OdpowiedzUsuń